צוואה לטובת מי שנטל חלק בעריכתה

צוואה לטובת מי שנטל חלק בעריכתה
סעיף 35 לחוק הירושה קובע: "הוראת צוואה, פרט לצוואה בעל-פה, המזכה את מי שערך אותה או היה עד לעשייתה או לקח באופן אחר חלק בעריכתה, והוראת צוואה המזכה בן-זוגו של אחד מאלה – בטלה."


הוראת סעיף 35 אינה דורשת הוכחת השפעה בלתי הוגנת. היא מניחה ללא עוררין כי היתה השפעה בלתי הוגנת.

כדי לקבוע כי צוואה בטלה ע"פ סעיף 35 יש להראות שילוב מספר פעולות, תמונה כוללת שבה, כשבית-המשפט יתבונן במלוא הפסיפס העובדתי והנסיבתי שאופף את אופן חתימתה של צוואה יוכל להסיק כי הצוואה כוללת הוראה המזכה מי שערך אותה או את מי שהיה עד לעשייתה או לקח באופן אחר חלק בעריכתה.

השכל הישר מורה לנו, כי בהצטברותם של אירועים, זיקות ואינטרסים שיוצרים מראה ברור של השתתפות נהנה על פי הצוואה בעריכתה צוואה יש לפסול אותה. 

לא מדובר, למשל, על שיחת טלפון של הנהנה לעורך הדין שמכין את הצוואה ולא שיחה חד פעמית מיקרית, טלפון מיקרי או חד פעמי של הנהנה לעורך הדין שהכין את הצוואה. הדין דורש מעורבות ממשית בקביעות עורך הדין בצוואה או בשינוי מהותי של תוכן הצוואה, או חוזרות שיחות ונישנות, או תיאום, כשהרעיון בכל אלו הוא העדפת הנהנה על פני אחרים.

צוואה שמתאימה לנהנים שמעורבים בעריכתה לצורכי שמירה על האינטרסים שלהם בלבד וכחלק מתוכנית השתלטות על נכסי המצווה, תהיה צוואה שההתערבות בה פוסלת אותה.


החלופה השלישית בסעיף 35 לחוק הירושה מרחיבה את טווח הפסילה. היא קובעת התערבות "באופן אחר בעריכה”. זו פרשנות גמישה שיש בה כדי להבחין בין "תמימי דרך” שנקלעו לעשיית הצוואה ללא עורמה, לבין "סייענים” אינטרסנטים או "רוקחי מזימות".

כב' השופט ריבלין קבע כי נטילת חלק בעריכת הצוואה היא גם נטילת חלק בהכנה ובתכנון שלה, ואפילו יאמר שלא השתתף הנהנה בשלב הניסוח או הכתיבה, וכזו נטילת חלק בעשייתה עשויה להביא לבטלותה של הצוואה. (ע"א 6496/98 בוטו נ' בוטו, פ"ד נ"ד (1) 19). 


בע”א 526/85 פוצ’קוב ואח’ נ’ פאר ואח’, פ”ד מא (4) 835, בית המשפט קבע כי ..." המערערים – ובעיקר המערער – אשר זכו על-פי הצוואה, נטלו חלק בעריכתה, ועל כן דין הוראות הצוואה להתבטל … פעילותו של המערער לא הצטמצמה לפעולה מכנית של העברת רצון המנוח בלבד. כפי שעולה מתוך העובדות, הוא ניהל משא ומתן עם עורך הדין, ליבן עם המנוח שאלות אלו ואחרות …לדעתי זוהי "פעילות יתר”, החורגת מגבולות המותר”.
 
"אין לומר שבכל מקרה שבו אדם מסייע בידי הורה או קרוב משפחה אחר, יש לראות בכך השפעה בלתי הוגנת...אך טבעי הוא שאדם מבוגר הנעזר בזולתו, ינחיל למי שדואג לו בערוב ימיו... אם ככלל תיפסל צוואה לטובת מי שדואג למצווה, נמצאנו מרחיקים את הדואג מן המוריש דווקא כשהלה זקוק לו, או מסכלים את רצונו של המצווה, תוך פסילת הזוכים שתמכו בו וסייעו בידו" 

ע"א 2119/94 לנדאו נ' ויין, מ"ט (2) 77.

מתוך אפליקציית ציטודין : הכנסו 

מסיבה זו כשהורה מבקש לערוך צוואה ופנה לילדיו או לאחד מהם בעניין הזה, עוד בשלב הראשוני, יש לפנות לעורך דין שבקי ומיומן בעריכת צוואות כדי לא לטעות ולזרוע, גם בשגגה את זירעי ההתנגדות לצוואה ולפסילתה.

משרדינו מתחמה בעריכת צוואות, בהתנגדויות לביצוען, לפסלותן ולאכיפתן.
 
 
כדי ליצור קשר עם המשרד התקשרו ל 09-8333477 
קובץ מצורף
הצטרפו לרשימת תפוצה
שם
אימייל

השבת מס שבח באמצעות פריסה

אפליקצית ציטודין
משרדינו עוסק בהשבת מס שבח מקרקעין למוכרי נכסי מקרקעין ששילמו מס שבח. לא פעם מדובר בעשרות ובמאות אלפי ש"ח שהמוכרים זכאים לקבל לידיהם חזרה מידי רשויות המס.

חדשות

תקופת הקורונה - אתגרים שיפוטיים וחקיקתיים

סקירה של המצב המשפטי של משבר הקורונה מזוית הסיכול והכח העליון על פי שתי פסיקות שונות בתוצאתן בבית משפט השלום בתל אביב ובבית משפט השלום בירושלים וכן הילכי הרוח החקיקתיים בימי המשבר בנושא זה.

DECENTRALIZED FINANCE - פיננסים מבוזרים

DeFi - ‘- פיננסים מבוזרים’ - הוא מילת הבאז האחרונה בעולם של FinTech, RegTech, cryptocururrency ונכסים דיגיטליים. עם זאת מעט מאוד ידוע על משמעותו, השלכותיו המשפטיות והשלכות המדיניות. במאמר שאנו מפרסמים באתר מוצג ה - DeFi ומוצב בהקשר של מעבר הכלכלה הפיננסית המסורתית, מחברת DeFi לבנקאות פתוחה ומסתיימת בכמה שיקולי מדיניות.

הפרה בימי קורונה - על סיכול וכח עליון בדיני החוזים

מגיפת הקורונה שניחתה על תושבי ישראל והעולם כולו, מפתיעה בעוצמתה והשלכותיה טרם ידועות במלואן. משפחות ובעלי עסקים עומדים חסרי אונים מול האפשרות התיאורטית וחלילה גם המעשית, שלא יוכלו לעמוד בחיובים עליהם חתמו, בין בהסכמי שכירות של דירה או בית עסק ובין באספקת שירות או מוצר. השאלות מקבלות משנה חשיבות והתשובות נחוצות ביותר בימים אלו של התפשטות וירוס הקורונה.

התחדשות עירונית ותמ"א 38 - מה תפקידנו ?

מאמר שמתמצת את פועלנו כמשרד עורכי דין שעוסק בהתחדשות עירונית ותמ"א 38.

דיני נזיקין, ביטוח וועדות רפואיות

עו"ד גיא אורטל שמתמחה ביצוג בפני הועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי פירסם והוציא לאור את סיפרו המהווה מדריך מיוחד לנזקקים לועדות הרפואיות. המדריך עוסק בכל הנוגע להופעה בפני הועדות הרפואיות - לערעור על החלטותיהן, לטענות שיש לטעון בפניהן, להערכות לקראתן ולזכויות השונות של מבוטחי המוסד לביטוח לאומי.

רשלנות רפואית

רשלנות רפואית חשוב לציין מראש ושוב כי המידע המתפרסם באתרנו אינו מתיימר לשמש תחליף לייעוץ משפטי או רפואי . התמצית שלהלן מהווה נסיון ליתן תשובה לשאלות הנוגעות מן ההליך המשפטי הנובע מעוולת הרשלנות בעת שאנו עוסקים בפרקטיקה הרפואית. למרות הנסיון לתת הסבר ורקע לפרקטיקה הנהוגה בדיני הרשלנות הרפואית, אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו כדי לקבל טיפול ממשרד מיומן ומנוסה בניהול תביעות בתחום.

מקרקעין / נדל"ן

בעסקאות מקרקעין מחוייבים הן המוכר והן הקונה לא רק בדיווח, מיד עם היכרת העיסקה אלא אף בנטל מס שאפשר וגם יגיע לחלק ניכר מסכום העיסקה . מטבע הדברים ברורה חשיבות תכנון המס לכל עסקת מקרקעין.