טופס הזמנת שירותי תיווך

טופס הזמנת שירותי תיווך

לא רבים הם המקרים בהם החוק הישראלי נותן תוקף להתחייבות רק אם זו נעשתה בכתב.

המקרה הנפוץ ביותר הוא עסקה במקרקעין: לעסקה במקרקעין אין תוקף אלא אם העלו הצדדים את התחייבותם ההדדית על הכתב.

 מקרה נוסף הוא התחייבות לתשלום דמי שירות למתווך מקרקעין.

 

אולם, כאן הגדיל המחוקק הישראלי את הדרישה.

 

נסביר: ב – 01/04/1997 (וזו לא בדיחה...) נכנס לתוקפו חוק המתווכים במקרקעין התשנ"ו – 1996 אשר קובע מפורשות בסעיף 9 לו, כי מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין.

 

היינו הסעיף מחייב עריכת הסכם בין המתווך ללקוח. לא סתם הסכם בעל פה או בדרך אחרת אלא בכתב בלבד.

 

באותו יום נכנסו לתוקפן תקנות המתווכים במקרקעין (פרטי הזמנה בכתב), התשנ"ז-1997.

 

תקנות אלו באו להסדיר את האופן הפורמאלי שבו יערך אותו הסכם התקנות קובעות כי הסכם בכתב בין מתווך ללקוח חייב להכיל לפחות את הפרטים הבאים:


(1) שמות, כתובות ומספרי זיהוי של המתווך ושל הלקוח.

(2) סוג העסקה שפעולת המתווך מבוקשת לגביה, כגון: "שכירות", "מכירה".

(3) תיאור הנכס שבגינו נעשית פעולת התיווך.

(4) מחיר העסקה המבוקשת, בקירוב.

(5) הסכום המוסכם של דמי התיווך או שיעור דמי התיווך המוסכם מתוך המחיר שבו תתבצע העסקה, והאם המחיר - לפי אחד מאלה - כולל מע"מ.

 

אלו הם תנאים מינימאליים הנותנים תוקף להסכם ובלעדיהם עלול המתווך למצוא עם הסכם חתום אך חסר תוקף המאפשר גבייה.

 

נציין כי הצדדים יכולים בהחלט לציין תנאים נוספים כגון בלעדיות כן/לא, משך ההתקשרות וכדומה.

על הצורך בציון הפרטים שמנינו ניתן ללמוד על החשיבות היתרה שראה המחוקק בקיום הדרישה באופן מדוקדק, אשר יבהיר ללקוח את פרטי העסקה המדויקת וימנע מחלוקות עתידיות.


בע"א 3384/16 מזרחי נ' מרקוביץ ואח' עמד כב' בית המשפט העליון על החשיבות של עמידה על הוראות החוק : "... הקפדה מלאה על הוראות חוק המתווכים היא רצויה לא רק מטעמים משפטיים פורמאליים אלא גם בשל תרומתה הצפויה למניעת סכסוכים הנוגעים לדמי התיווך, סכסוכים המסבים עגמת נפש לכל הצדדים המעורבים ...".

 

החוק מחיל (סעיף 8) חובת הגינות וזהירות על המתווך. חובה זו מטילה על המתווך לגלות ללקוחו כל עניין אישי שיש למתווך בנכס המועמד למכירה או רכישה וגם את החובה למסור ללקוחו כל מידע מהותי הנוגע לנכס נשוא עסקת התיווך. נוסיף כי ראוי ונכון שהדברים יועלו על הכתב כבר בטופס ההזמנה.

 

הפסיקה של בתי המשפט הלכה במשך השנים והחמירה את הדרישה לטופס הזמנה ערוך כדין ואם בעבר היו שופטים שמצאו לעשות לעיתים "הנחות" בדרישות הפורמאליות של כתב ופרטים, כיום הפסיקה כאמור מחמירה מאוד, ולפיכך, אי עריכת הסכם כזה פוגעת בתוקף ההתחייבות של הלקוח ועשויה למנוע מהמתווך את קבלת שכר הטרחה המגיע לו במקרה של חתימה על עסקת נדל"ן גם אם היה הגורם היעיל וטרח מאוד עבור לקוחותיו.

 

גיא אורטל, עו"ד ונוטריון, הינו מנהל קבוצת הפייסבוק "דמי תיווך נדל"ן – טיפים הלכות ועדכונים".


קובץ מצורף
הצטרפו לרשימת תפוצה
שם
אימייל

צוואה לטובת מי שנטל חלק בעריכתה

אפליקצית ציטודין
לא פעם נשאלת השאלה מה טיבה של צוואה ? היתכן שהיא חוקית ? היתכן שמי שחתם עליה חתם עליה בצלילות דעת ובהבנה מלאה של תוכנה ? על שאלות אלו ננסה להשיב חלקית במאמר הקצר שלפניכם

חדשות

תקופת הקורונה - אתגרים שיפוטיים וחקיקתיים

סקירה של המצב המשפטי של משבר הקורונה מזוית הסיכול והכח העליון על פי שתי פסיקות שונות בתוצאתן בבית משפט השלום בתל אביב ובבית משפט השלום בירושלים וכן הילכי הרוח החקיקתיים בימי המשבר בנושא זה.

DECENTRALIZED FINANCE - פיננסים מבוזרים

DeFi - ‘- פיננסים מבוזרים’ - הוא מילת הבאז האחרונה בעולם של FinTech, RegTech, cryptocururrency ונכסים דיגיטליים. עם זאת מעט מאוד ידוע על משמעותו, השלכותיו המשפטיות והשלכות המדיניות. במאמר שאנו מפרסמים באתר מוצג ה - DeFi ומוצב בהקשר של מעבר הכלכלה הפיננסית המסורתית, מחברת DeFi לבנקאות פתוחה ומסתיימת בכמה שיקולי מדיניות.

הפרה בימי קורונה - על סיכול וכח עליון בדיני החוזים

מגיפת הקורונה שניחתה על תושבי ישראל והעולם כולו, מפתיעה בעוצמתה והשלכותיה טרם ידועות במלואן. משפחות ובעלי עסקים עומדים חסרי אונים מול האפשרות התיאורטית וחלילה גם המעשית, שלא יוכלו לעמוד בחיובים עליהם חתמו, בין בהסכמי שכירות של דירה או בית עסק ובין באספקת שירות או מוצר. השאלות מקבלות משנה חשיבות והתשובות נחוצות ביותר בימים אלו של התפשטות וירוס הקורונה.

התחדשות עירונית ותמ"א 38 - מה תפקידנו ?

מאמר שמתמצת את פועלנו כמשרד עורכי דין שעוסק בהתחדשות עירונית ותמ"א 38.

דיני נזיקין, ביטוח וועדות רפואיות

עו"ד גיא אורטל שמתמחה ביצוג בפני הועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי פירסם והוציא לאור את סיפרו המהווה מדריך מיוחד לנזקקים לועדות הרפואיות. המדריך עוסק בכל הנוגע להופעה בפני הועדות הרפואיות - לערעור על החלטותיהן, לטענות שיש לטעון בפניהן, להערכות לקראתן ולזכויות השונות של מבוטחי המוסד לביטוח לאומי.

רשלנות רפואית

רשלנות רפואית חשוב לציין מראש ושוב כי המידע המתפרסם באתרנו אינו מתיימר לשמש תחליף לייעוץ משפטי או רפואי . התמצית שלהלן מהווה נסיון ליתן תשובה לשאלות הנוגעות מן ההליך המשפטי הנובע מעוולת הרשלנות בעת שאנו עוסקים בפרקטיקה הרפואית. למרות הנסיון לתת הסבר ורקע לפרקטיקה הנהוגה בדיני הרשלנות הרפואית, אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו כדי לקבל טיפול ממשרד מיומן ומנוסה בניהול תביעות בתחום.

מקרקעין / נדל"ן

בעסקאות מקרקעין מחוייבים הן המוכר והן הקונה לא רק בדיווח, מיד עם היכרת העיסקה אלא אף בנטל מס שאפשר וגם יגיע לחלק ניכר מסכום העיסקה . מטבע הדברים ברורה חשיבות תכנון המס לכל עסקת מקרקעין.