מנגנוני הגנה על דיירים בעסקאות התחדשות עירונית

מנגנוני הגנה על דיירים  בעסקאות התחדשות עירונית
בייצוג בעלי נכסים בבניינים האמורים לעבור תהליך של "פינוי בינוי" והתחדשות עירונית ישנה מורכבות מובנית בעצם הבאתו אל הפועל של הפרוייקט.
הצורך לאזן בין האינטרס של היזם להרוויח מן הפרוייקט ומאידך בין האינטרסים הברורים של בעלי הדירות מביא למתח מתמיד בין עלות לתועלת, בין חשיפה לסיכון לבין טיב הבטיחות והביטחונות.

נסקור להלן נקודות חשובות שיש להביא בחשבון עוד בשלב המשא ומתן מול היזם וזאת מתוך נקודת המבט של עורך הדין המייצג את בעלי היחידות וטובתם:

  

1.     ליווי בנקאי סגור: כל פרוייקט של התחדשות עירונית מצריך הוצאות גבוהות וטומן בחובו עלויות שלא ניתן להשיגן אלא באמצעות הלוואות, ליווי וערבויות בנקאיות. מקרים של נפילת חברות קבלניות גדולות כמו "חפציבה" זכורות לכולנו והלקחים הופקו באמצעות חיוב בליווי בנקאי לפרוייקט ספציפי, היינו כזה שלא ניתן לעשות בו שימוש לפרויקטים אחרים בהם מעורב היזם.

 

 2.     מפקח מטעם הבעלים: מפקח על עבודות הבנייה שנבחר ע"י הבעלים ושכרו ימומן ע"י היזם,  תפקידו להבטיח לבעלים כי הפרוייקט נבנה בסטנדרטים גבוהים, תוך עמידה בתקנים ובלוחות זמנים וכן לדווח ליזם ולבעלים על כל חריגה או אי עמידה בזמנים ובסטנדרטים שנקבעו.

עבודת המפקח מתחלקת בד"כ לארבעה שלבים עיקריים:

א. בחינת המפרט הטכני המוצע על ידי היזם ושיפורו.

ב. בדיקת התאמה בין התוכניות המוגשות לבין ההסכם.

ג. פיקוח על שלבי הבניה.

ד. בדיקת ליקויים לאחר השלמת הפרוייקט.

 

3.     תשלום שכ"ד, הובלה, תיווך: בפרוייקט מסוג הריסה ובניה אמור היזם לשאת בתשלום שכר הדירה החלופית שישכרו הבעלים ולעיתים ניתן לדרוש ולקבל גם השתתפות בתשלום עבור ההובלה מן הבית וחזרה אל הדירה החדשה ואף תשלום עבור שכר מתווך שיתור אחר דירה חלופית מתאימה.

 

4.     התחשבות בבעלי מוגבלויות וקשישים: יש להביא בחשבון את צורכיהם המיוחדים של בעלי מוגבלויות קשישים וחולים אשר העזיבה את בית המגורים שלהם לדירה חלופית ודאי גורמת להם צער אך במיוחד טרחה מיוחדת. ניתן להבטיח את זכותם להשתתפות בעלות של סידור הדירה החלופית וכן בהתאמות שיעשו בדירה המוגמרת, תוספת בשכר דירה וכדומה.

 

5.     ערבויות: על היזם להמציא בטוחות וערבויות למלוא התחייבויותיו בהסכם הפינוי בינוי. בדרך כלל מדובר בערבויות בנקאיות ספציפיות נוספות על ערבות לפי חוק המכר, לתשלום שכר הדירה, לאיכות הבניה (בדק), לתשלומי המיסים שיחולו, ולרישום בית משותף.

ניתן לדרוש גם ערבויות נוספות כגון לתשלום שכר המפקח מטעם הבעלים.

הערבות החשובה ביותר היא ערבות לפי חוק המכר, קרי ערבות בגובה הדירה החדשה למקרה של חדלות פירעון של היזם.

 

להמצאת ערבויות וחידושן מעת לעת חשיבות עליונה להבטחת עמידתו של היזם בהסכם והבטחת הוצאתו אל הפועל.

 

6.     ביטוחים: פרוייקט ביצוע עבודות בנייה מחייב עריכת פוליסות ביטוח לכל נזק שיגרם לנכסי הבעלים, לצדדי ג' וכן נזקי גוף שעלולים להיגרם לעובדים באתר ולאחרים.

  

7.     לוחות זמנים: יש לודא כי ליזם לוחות זמנים ברורים לביצוע כל אחד מן השלבים בהסכם, החל מרגע החתמת הבעלים על ההסכם, דרך פניה ולועדות התכנון וקבלת היתר ועד למסירות היחידות לבעליהם.


הקפדה על נקודות אלו ואחרות שאין זה המקום לפרטן, תבטיח הגנה מרבית על בעלי הדירות שמוסרות בידי היזם את השליטה בידי הרכוש היקר ביותר שצברו בעמל רב.

                  

משרדינו מטפל במקצועיות ובניסיון בביצוע עסקאות מסוג תמ"א 38 , "פינוי בינוי" והתחדשות עירונית.

 

אנו עובדים בשקיפות מול הדיירים והנציגות הנבחרת תוך מתן מענה למכלול ההיבטים משלב ההתארגנות ועד לחתימה על הסכם והליווי שלאחריו.

 

 

אין באמור כדי לחייב או להוות תחליף ליעוץ וליווי משפטי הניתן על ידי משרדינו.

קובץ מצורף
הצטרפו לרשימת תפוצה
שם
אימייל

צוואה לטובת מי שנטל חלק בעריכתה

אפליקצית ציטודין
לא פעם נשאלת השאלה מה טיבה של צוואה ? היתכן שהיא חוקית ? היתכן שמי שחתם עליה חתם עליה בצלילות דעת ובהבנה מלאה של תוכנה ? על שאלות אלו ננסה להשיב חלקית במאמר הקצר שלפניכם

חדשות

תקופת הקורונה - אתגרים שיפוטיים וחקיקתיים

סקירה של המצב המשפטי של משבר הקורונה מזוית הסיכול והכח העליון על פי שתי פסיקות שונות בתוצאתן בבית משפט השלום בתל אביב ובבית משפט השלום בירושלים וכן הילכי הרוח החקיקתיים בימי המשבר בנושא זה.

DECENTRALIZED FINANCE - פיננסים מבוזרים

DeFi - ‘- פיננסים מבוזרים’ - הוא מילת הבאז האחרונה בעולם של FinTech, RegTech, cryptocururrency ונכסים דיגיטליים. עם זאת מעט מאוד ידוע על משמעותו, השלכותיו המשפטיות והשלכות המדיניות. במאמר שאנו מפרסמים באתר מוצג ה - DeFi ומוצב בהקשר של מעבר הכלכלה הפיננסית המסורתית, מחברת DeFi לבנקאות פתוחה ומסתיימת בכמה שיקולי מדיניות.

הפרה בימי קורונה - על סיכול וכח עליון בדיני החוזים

מגיפת הקורונה שניחתה על תושבי ישראל והעולם כולו, מפתיעה בעוצמתה והשלכותיה טרם ידועות במלואן. משפחות ובעלי עסקים עומדים חסרי אונים מול האפשרות התיאורטית וחלילה גם המעשית, שלא יוכלו לעמוד בחיובים עליהם חתמו, בין בהסכמי שכירות של דירה או בית עסק ובין באספקת שירות או מוצר. השאלות מקבלות משנה חשיבות והתשובות נחוצות ביותר בימים אלו של התפשטות וירוס הקורונה.

התחדשות עירונית ותמ"א 38 - מה תפקידנו ?

מאמר שמתמצת את פועלנו כמשרד עורכי דין שעוסק בהתחדשות עירונית ותמ"א 38.

דיני נזיקין, ביטוח וועדות רפואיות

עו"ד גיא אורטל שמתמחה ביצוג בפני הועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי פירסם והוציא לאור את סיפרו המהווה מדריך מיוחד לנזקקים לועדות הרפואיות. המדריך עוסק בכל הנוגע להופעה בפני הועדות הרפואיות - לערעור על החלטותיהן, לטענות שיש לטעון בפניהן, להערכות לקראתן ולזכויות השונות של מבוטחי המוסד לביטוח לאומי.

רשלנות רפואית

רשלנות רפואית חשוב לציין מראש ושוב כי המידע המתפרסם באתרנו אינו מתיימר לשמש תחליף לייעוץ משפטי או רפואי . התמצית שלהלן מהווה נסיון ליתן תשובה לשאלות הנוגעות מן ההליך המשפטי הנובע מעוולת הרשלנות בעת שאנו עוסקים בפרקטיקה הרפואית. למרות הנסיון לתת הסבר ורקע לפרקטיקה הנהוגה בדיני הרשלנות הרפואית, אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו כדי לקבל טיפול ממשרד מיומן ומנוסה בניהול תביעות בתחום.

מקרקעין / נדל"ן

בעסקאות מקרקעין מחוייבים הן המוכר והן הקונה לא רק בדיווח, מיד עם היכרת העיסקה אלא אף בנטל מס שאפשר וגם יגיע לחלק ניכר מסכום העיסקה . מטבע הדברים ברורה חשיבות תכנון המס לכל עסקת מקרקעין.