העברת בעלות בדירה במתנה בין קרובי משפחה

העברת בעלות בדירה במתנה בין קרובי משפחה

העברת בעלות בדירה במתנה בין קרובי משפחה

    

 קורה לעיתים שבנסיבות מסוימות מבקשים בני משפחה, אחים או הורים להעביר בעלות בדירה שבבעלותם לילדם או לנכדם – בעודם בחיים.


 להעברה שכזו יתרונות רבים:

היא מבטיחה את העברת הנכס מבלי להמתין לפטירה, לצו ירושה או לצו קיום צוואה.

היא מונעת חילוקי דעות אשר לרצינות הכוונה אם זו באה לידי ביטוי בצוואה.

היא יכולה להגן על הנכס במקרה של חיים עם ידוע/ה בציבור.

היא הליך מהיר ופשוט.

יתרונות בענייני חיוב במס.

 

יחד עם זאת, מדובר בנכס ששוויו רב ולכן רואים העברה שכזו כעסקה לכל דבר ועניין.

עסקת מתנה עשויה לעיתים לסכן את נותן המתנה. למשל, כשמדובר בדירה בה מתגוררים ההורים ויש להבטיח כי עם ביצוע ההעברה לא ינושלו מן הדירה ולא יתבקשו לפנותה ע"י הנעבר או ע"י נושה צד שלישי.

 

 מהי מתנה?

 מתנה היא מתן נכס ללא כל תמורה. כלומר, אם העברת הנכס נעשית בתמורה אפילו לסכום זעום, לא תהיה כאן "מתנה".

 כיצד מתבצעת העברת הדירה: העברת הדירה מתבצעת על ידי חתימת המעבירים והנעברים על תצהירי העברה ללא תמורה. תצהירים אלו נערכים על ידי עורך דין ונחתמים בפניו.

בנוסף יש לחתום על יפוי כח לביצוע הפעולה, על שטרות מכר ועל טופסי דיווח לרשויות המס.

בכדי לרשום את ההעברה כדין יש להגיש ללשכת רישום המקרקעין את התצהירים, אישור עירייה על תשלום הארנונה ואישורי מס שבח. כמו כן יש לדווח על ההעברה לרשויות המס ולקבל אישורי מיסוי מקרקעין.

בכדי להימנע ממצב בו עד לביצוע מלוא הרישום לא תבוצע מכירה או העברה אחרת, ניתן לבקש לרשום הערת אזהרה לטובת מי שמקבל את הדירה.

 

יש לשים לב כי העברת דירה במתנה לקטין דורשת הגשת בקשה ותשלום אגרה לאישור בית המשפט לענייני משפחה. בית המשפט יבחן אם העסקה היא לטובת הקטין או נוגדת את טובתו ובדרך כלל יאשר את ההעברה.

 

הסכם מכר ללא תמורה: ניתן להתנות את המתנה בתנאים שיפורטו  בהסכם שיחתם בין הצדדים ואנו ממליצים לעשות זאת.

הסכם כזה בין המעבירים לנעברים צריך ונכון שיערך על ידי עורך דין והוא יכול, בנוסף לחתימה על תצהירים, להוות עדות נוספת לרצינות כוונתם של ההורים כך שלמי שיבקש לטעון שההורים לא הבינו על מה חתמו יהיה הרבה יותר קשה להוכיח את טענתו.

ההסכם יכלול בדרך כלל את עסקת המתנה ומהותה, את השתתפות מי מהצדדים בהוצאות ההעברה והמיסים הכרוכים.

 

במקרים שבהם מדובר בדירת המגורים של ההורים, מומלץ להסכים כי הנעברים מתחייבים שלא לפנות את ההורים מן הדירה, לא לעשות בה שינויים משפטיים או פיזיים, מי ישא בהוצאות האחזקה של הדירה ומאיזו נקודת זמן וכיו"ב.

ניתן גם לרשום הערת אזהרה לטובת ההורים – המעבירים כך שהדירה לא תימכר ולא תעשה בה כל עסקה אלא בהסכמתם.

 

במקרה שבו דירת המתנה אינה דירת המגורים של ההורים ניתן לסייג את המתנה כך שהיא רק עבור הבן או הבת ולא עבור בני זוגם וחזקת שיתוף בה תחול רק לאחר 30 שנות נישואים ובסייגים נוספים.

 

הוצאות, אגרות ומיסים: מקובל כי מקבל המתנה נושא בעלויות הכרוכות בקבלתה, תשלום שכר טרחת עורך דין המטפל בעסקה, אגרות רישום ומיסים.

 

המס שישולם בעסקת מתנה הינו שליש מס הרכישה בה היתה מחוייבת העסקה לו מדובר היה בעסקת מכירה רגילה. העברה ללא תמורה פטורה ממס שבח מקרקעין.

 

משרדינו מטפל במקצועיות ובניסיון רב בביצוע עסקאות מתנה בתוך המשפחה ואנו ממליצים להיוועץ בנו לפני שתעשו כל פעולה.


 

אין באמור כדי לחייב או להוות תחליף ליעוץ וליווי משפטי הניתן על ידי משרדינו.

 


 

במאמר נפרד יש לדון בכיצד יש לפעול לביטול עיסקת מתנה במקרים שבהם בוחר נותן המתנה לחזור בו

קובץ מצורף
הצטרפו לרשימת תפוצה
שם
אימייל

צוואה לטובת מי שנטל חלק בעריכתה

אפליקצית ציטודין
לא פעם נשאלת השאלה מה טיבה של צוואה ? היתכן שהיא חוקית ? היתכן שמי שחתם עליה חתם עליה בצלילות דעת ובהבנה מלאה של תוכנה ? על שאלות אלו ננסה להשיב חלקית במאמר הקצר שלפניכם

חדשות

תקופת הקורונה - אתגרים שיפוטיים וחקיקתיים

סקירה של המצב המשפטי של משבר הקורונה מזוית הסיכול והכח העליון על פי שתי פסיקות שונות בתוצאתן בבית משפט השלום בתל אביב ובבית משפט השלום בירושלים וכן הילכי הרוח החקיקתיים בימי המשבר בנושא זה.

DECENTRALIZED FINANCE - פיננסים מבוזרים

DeFi - ‘- פיננסים מבוזרים’ - הוא מילת הבאז האחרונה בעולם של FinTech, RegTech, cryptocururrency ונכסים דיגיטליים. עם זאת מעט מאוד ידוע על משמעותו, השלכותיו המשפטיות והשלכות המדיניות. במאמר שאנו מפרסמים באתר מוצג ה - DeFi ומוצב בהקשר של מעבר הכלכלה הפיננסית המסורתית, מחברת DeFi לבנקאות פתוחה ומסתיימת בכמה שיקולי מדיניות.

הפרה בימי קורונה - על סיכול וכח עליון בדיני החוזים

מגיפת הקורונה שניחתה על תושבי ישראל והעולם כולו, מפתיעה בעוצמתה והשלכותיה טרם ידועות במלואן. משפחות ובעלי עסקים עומדים חסרי אונים מול האפשרות התיאורטית וחלילה גם המעשית, שלא יוכלו לעמוד בחיובים עליהם חתמו, בין בהסכמי שכירות של דירה או בית עסק ובין באספקת שירות או מוצר. השאלות מקבלות משנה חשיבות והתשובות נחוצות ביותר בימים אלו של התפשטות וירוס הקורונה.

התחדשות עירונית ותמ"א 38 - מה תפקידנו ?

מאמר שמתמצת את פועלנו כמשרד עורכי דין שעוסק בהתחדשות עירונית ותמ"א 38.

דיני נזיקין, ביטוח וועדות רפואיות

עו"ד גיא אורטל שמתמחה ביצוג בפני הועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי פירסם והוציא לאור את סיפרו המהווה מדריך מיוחד לנזקקים לועדות הרפואיות. המדריך עוסק בכל הנוגע להופעה בפני הועדות הרפואיות - לערעור על החלטותיהן, לטענות שיש לטעון בפניהן, להערכות לקראתן ולזכויות השונות של מבוטחי המוסד לביטוח לאומי.

רשלנות רפואית

רשלנות רפואית חשוב לציין מראש ושוב כי המידע המתפרסם באתרנו אינו מתיימר לשמש תחליף לייעוץ משפטי או רפואי . התמצית שלהלן מהווה נסיון ליתן תשובה לשאלות הנוגעות מן ההליך המשפטי הנובע מעוולת הרשלנות בעת שאנו עוסקים בפרקטיקה הרפואית. למרות הנסיון לתת הסבר ורקע לפרקטיקה הנהוגה בדיני הרשלנות הרפואית, אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו כדי לקבל טיפול ממשרד מיומן ומנוסה בניהול תביעות בתחום.

מקרקעין / נדל"ן

בעסקאות מקרקעין מחוייבים הן המוכר והן הקונה לא רק בדיווח, מיד עם היכרת העיסקה אלא אף בנטל מס שאפשר וגם יגיע לחלק ניכר מסכום העיסקה . מטבע הדברים ברורה חשיבות תכנון המס לכל עסקת מקרקעין.